Aktualności

« powrót

Specjalna wystawa „Odcisnęli swoje piętno… ludzie Krynicy”

Upamiętniając  220. rocznicę powstania uzdrowiska Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju  przygotowała cykl imprez kulturalno-edukacyjnych, które odbywały się przez cały 2013 r.

Opracowano dwie wystawy – „Krynickie sezony kąpielowe” (lipiec 2013), „Odcisnęli swoje piętno … ludzie Krynicy” (październik  2013) – przeprowadzono trzy edycje gry miejskiej pt. „Inspekcja Dyrektora Nowotarskiego” (czerwiec, lipiec, wrzesień) w ramach projektu pt. „Patriotyzm Jutra”  Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Uzupełnieniem tych działań była wystawa pt. „Zimowe oblicza Krynicy” oraz prezentacje multimedialne i publikacje. Wszystkie te działania zmierzały ku temu, aby przybliżyć mieszkańcom i gościom naszego miasta jego historię, ludzi i wydarzenia.

Historia Krynicy, podobnie jak wielu innych miejsc, pisana jest losami ludzi, którzy w niej żyli i dla niej pracowali. Swymi  talentami, pasjami,  poświęceniem i zaangażowaniem  odcisnęli  swój ślad w dziejach miasta. Właśnie sylwetki tych osób zostaną zaprezentowane na najbliższej wystawie pt. „Odcisnęli swoje piętno… ludzie Krynicy”, której wernisaż odbędzie się 17 października (czwartek), o godzinie 16.00 w Galerii Sztuki „Siedlisko”. Jako uzupełnienie materiałów ekspozycyjnych Biblioteka wydała niewielką publikację, przedstawiającą  siedemnaście sylwetek osób, działających przez dwa ostatnie stulecia dla dobra Krynicy. Wśród nich są m. in. Henryk Ebers,  Michał Zieleniewski, Roman Nitribitt, Leon Nowotarski, Mieczysław Dukiet i Julian Zawadowski.

„Zdaję sobie sprawę, że na pewno nie uda się zaprezentować wszystkich osób, które przez lata, w różnych dziedzinach działały na rzecz Krynicy. Ale mimo, to biblioteka podjęła to wyzwanie, traktuje wystawę i prezentowaną publikację, jako przyczynek, pierwszy krok do opracowania Krynickiego Słownika Biograficznego i kolejnych inicjatyw (wystawy, publikacje itp.). Liczymy, że przy udziale osób, które mają wspomnienia,  pamiątki i materiały o ludziach i wydarzeniach minionych dziesięcioleci, uda się zebrać w jednym miejscu tę wiedzę, opracować i przekazać ją następnym pokoleniom. Współczesne zdobycze technologiczne pozwalają zachować wspomnienia mówione, zapisać i wydobyć piękno ze starych, „niknących” fotografii, odtworzyć wirtualnie miejsca, których już nie ma. Często pojedyncze fakty, informacje mogą uzupełniać się i jak puzzle stworzyć ciekawy obraz, a niezidentyfikowane fotografie można spróbować odczytać wspólnym wysiłkiem. Wówczas kolejne wystawy, artykuły czy prezentacje będą bogatsze i bardziej kompletne. Dlatego serdecznie zapraszam Kryniczan i miłośników naszego miasta do obejrzenia tej wystawy” – powiedziała Magdalena Krzeszowska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Krynicy-Zdroju.

Ekspozycja potrwa do 6 listopada. Galeria Sztuki „Siedlisko” (kino cyfrowe),

ul. Piłsudskiego 19.


 

REGULACJE DOTYCZĄCE PLIKÓW COOKIES

Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu lepszego dzialania oraz speniania idynwidualnego zapotrzebowania użytkowników.
Zapisywanie plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie dotyczącej polityki prywatności.

akceptuję